O nás

 

Historie

Investiční holding EMMA byl založen v roce 2012 z iniciativy Jiřího Šmejce. Ten v té době vlastnil pětiprocentní podíl ve skupině PPF Group a s majoritním akcionářem Petrem Kellnerem se dohodl na rozdělení společného majetku. Jako kompenzaci za podíl v PPF Group Jiří Šmejc navýšil počet svých akcií ve skupině Home Creditu a po vzájemné dohodě se stal generálním ředitelem (CEO) celé skupiny.  V roce 2018 se pak posunul do role předsedy představenstva skupiny Home Credit (Chairman) se zodpovědností za její strategický rozvoj.

Už v následujícím roce získala skupina svou první velkou akvizici: mezinárodní konsorcium, které sestavila, zvítězilo v soutěži na privatizaci třetinového státního podílu v řecké loterijní společnosti OPAP. Skupina od té doby společnost řídil.

Skupina EMMA následně posilovala své postavení v oblasti gamingu dalšími akvizicemi. Postupně získala podíly v rakouských společnostech Casinos Austria a Österreichische Lotterien, v italské LOTTOITALIA a chorvatském SuperSportu. Na všech těchto akvizicích úzce spolupracovala se skupinou KKCG. 

Díky této úspěšné spolupráci došlo k výraznému podnikatelskému sblížení obou skupin, které vyústilo v dohodu jejich klíčových osobností – Jiřího Šmejce a Karla Komárka – o spojení všech jejich aktivit v oblasti gamingu. Výsledkem bylo vytvoření skupiny SAZKA Group, v níž KKCG držela podíl 75% a EMMA 25%. Zároveň tím skupina EMMA získala příslušný podíl i v české loterijní společnosti SAZKA.

Na přelomu let 2018 a 2019 se pak skupiny EMMA a KKCG dohodly na rozdělení aktiv SAZKA Group. Skupina EMMA si ponechala podíl v chorvatské sázkové kanceláři SuperSport a inkasovala finanční kompenzaci v řádu několika stovek milionů eur.    

Jiří Šmejc – původně jediný akcionář skupiny EMMA – nabídl v letech 2013-2016 menšinové podíly v manažerské společnosti EMMA Capital svým klíčovým spolupracovníkům. EMMA tak má v současnosti 6 partnerů: majoritního vlastníka Jiřího Šmejce a dále Pavla Horáka, Tomáše Kočku, Ondřeje Frydrycha, Michala Houště a Petra Stohra. Další klíčová osobnost firmy, José Garza, vstoupil v roce 2016 jako kapitalový investor přímo do rumunské energetické skupiny GAZ SUD, která byla další významnou akvizicí skupiny EMMA a dnes působí pod názvem Premier Energy. V roce 2019 navíc EMMA Capital rozšířila svá aktiva této v oblasti o majoritní podíly v klíčových moldavských energetických společnostech, které dnes nesou názvy PREMIER ENERGY DISTRIBUTION a PREMIER ENERGY. 

Strategie

Skupina EMMA směřuje svou akviziční činnost převážně do oblasti retailu. 

Obvyklou strategií skupiny je aktivní podíl na řízení společností, do nichž vstoupila. Každá z nových akvizic vyžaduje určitou míru restrukturalizace a EMMA disponuje jak kvalitními odborníky, tak i potřebným know-how k tomu, aby společnosti, v nichž získala podíl, tímto procesem úspěšně provedla.

Zvláštní místo mezi aktivitami holdingu EMMA zaujímá dohoda o manažerském vedení skupiny Home Credit, která působí na třech kontinentech a je největším světovým poskytovatelem spotřebitelského úvěrování v místě prodeje. Skupina EMMA na základě dohody s majoritním vlastníkem, PPF Group, zodpovídá za chod a výsledky celé skupiny Home Credit – včetně banky Air Bank, která do skupiny rovněž patří. EMMA zároveň drží v této skupině podíl ve výši 8,88%.

Za zmínku stojí i postupné navyšování podílu na trhu distribuce a prodeje zemního plynu v Rumunsku. EMMA Capital zde vytvořila skupinu Premier Energy, která má v současnosti pozici třetího největšího hráče na rumunském trhu.