O nás

 

Historie

Investiční holding EMMA byl založen v roce 2012 z iniciativy Jiřího Šmejce. Ten v té době vlastnil pětiprocentní podíl ve skupině PPF Group a s majoritním akcionářem Petrem Kellnerem se dohodl na rozdělení společného majetku. 

Už rok po svém založení získala skupina EMMA svou první velkou akvizici: mezinárodní konsorcium, které sestavila, zvítězilo v soutěži na privatizaci třetinového státního podílu v řecké loterijní společnosti OPAP. Skupina od té doby společnost řídila.

EMMA následně posilovala své postavení v oblasti gamingu dalšími akvizicemi. Postupně získala podíly v rakouských společnostech Casinos Austria a Österreichische Lotterien, v italské LOTTOITALIA a chorvatském SuperSportu. Na všech těchto akvizicích úzce spolupracovala se skupinou KKCG. 

Díky této úspěšné spolupráci došlo k výraznému podnikatelskému sblížení obou skupin, které vyústilo v dohodu jejich klíčových osobností – Jiřího Šmejce a Karla Komárka – o spojení všech jejich aktivit v oblasti gamingu. Výsledkem bylo vytvoření skupiny SAZKA Group, v níž KKCG držela podíl 75% a EMMA 25%. Zároveň tím skupina EMMA získala příslušný podíl i v české loterijní společnosti SAZKA.

Na přelomu let 2018 a 2019 se pak skupiny EMMA a KKCG dohodly na rozdělení aktiv SAZKA Group. Skupina EMMA si ponechala podíl v chorvatské sázkové kanceláři SuperSport a inkasovala finanční kompenzaci v řádu několika stovek milionů eur.    

Jiří Šmejc – původně jediný akcionář skupiny EMMA – nabídl v dalších letech menšinové podíly v manažerské společnosti EMMA Capital svým klíčovým spolupracovníkům. EMMA tak má v současnosti 6 partnerů: majoritního vlastníka Jiřího Šmejce a dále Pavla Horáka, Tomáše Kočku, Ondřeje Frydrycha, Michala Houště a Petra Stohra. Další významná osobnost firmy, José Garza, vstoupil v roce 2016 jako kapitalový investor přímo do rumunské energetické skupiny GAZ SUD, která byla další významnou akvizicí skupiny EMMA a dnes působí pod názvem Premier Energy. V roce 2019 navíc EMMA Capital rozšířila svá aktiva této v oblasti o majoritní podíly v klíčových moldavských energetických společnostech, které dnes nesou názvy PREMIER ENERGY DISTRIBUTION a PREMIER ENERGY. 

Strategie

Skupina EMMA směřuje svou akviziční činnost převážně do oblasti obchodních aktivit orientovaných na cílové zákazníky. 

Obvyklou strategií skupiny je aktivní podíl na řízení společností, do nichž vstoupila. Každá z nových akvizic vyžaduje určitou míru restrukturalizace a nové impulzy pro další růst. EMMA disponuje jak kvalitními odborníky, tak i potřebným know-how k tomu, aby společnosti, v nichž získala podíl, tímto procesem úspěšně provedla.