O nás

 

Historie

Investiční holding EMMA byl založen v roce 2012 z iniciativy Jiřího Šmejce. Ten v té době vlastnil pětiprocentní podíl ve skupině PPF Group a s majoritním akcionářem Petrem Kellnerem se dohodl na rozdělení společného majetku. 

Už rok po svém založení získala skupina EMMA svou první velkou akvizici: mezinárodní konsorcium, které sestavila, zvítězilo v soutěži na privatizaci třetinového státního podílu v řecké loterijní společnosti OPAP. Skupina od té doby společnost řídila.

EMMA následně posilovala své postavení v oblasti gamingu dalšími akvizicemi. Postupně získala podíly v rakouských společnostech Casinos Austria a Österreichische Lotterien, v italské LOTTOITALIA a chorvatském SuperSportu. Na všech těchto akvizicích úzce spolupracovala se skupinou KKCG. 

Díky této úspěšné spolupráci došlo k výraznému podnikatelskému sblížení obou skupin, které vyústilo v dohodu jejich klíčových osobností – Jiřího Šmejce a Karla Komárka – o spojení všech jejich aktivit v oblasti gamingu. Výsledkem bylo vytvoření skupiny SAZKA Group, v níž KKCG držela podíl 75% a EMMA 25%. Zároveň tím skupina EMMA získala příslušný podíl i v české loterijní společnosti SAZKA.

Na přelomu let 2018 a 2019 se pak skupiny EMMA a KKCG dohodly na rozdělení aktiv SAZKA Group. Skupina EMMA si ponechala podíl v chorvatské sázkové kanceláři SuperSport a inkasovala finanční kompenzaci v řádu několika stovek milionů eur. V roce 2022 pak EMMA Capital vytvořila společný podnik s globálním leadrem v oblasti gamingu, společností Entain, do něhož SuperSport vložila. Po další akvizici, největší polské sázkové společnosti STS, drží ve společném podniku s názvem Entain CEE podíl ve výši 22,5%.

Další významnou investicí skupiny EMMA se v průběhu času stala rumunská energetická společnost GAZ SUD. Od roku 2013, kdy se EMMA Capital stala jejím majoritním vlastníkem, zaznamenala výrazný růst, a to jak organický, tak i prostřednictvím dalších akvizic. Od roku 2014 začala působit pod názvem Premier Energy a v roce 2019 se navíc rozšířila o majoritní podíly v klíčových moldavských energetických společnostech zabývajících se distribucí a prodejem elektrické energie. V posledních letech pak věnuje skupina Premier Energy zásadní pozornost výrobě a distribuci elektrické energie z obnovitelných zdrojů. V této oblasti se stala jednou z nejrychleji rostoucích společností na rumunském trhu.

V závěru předchozí dekády a po roce 2020 se portfolio skupiny EMMA Capital postupně rozšířilo o některé společnosti z oblasti e-commerce, stejně jako o firmy, na nichž si skupina testuje možnosti investování do nových oblastí. Sem patří například distribuce léčiv, klinika asistované reprodukce nebo síť marin v oblasti Středozemního moře.

Jiří Šmejc – původně jediný akcionář skupiny EMMA – nabídl v průběhu času menšinové podíly v manažerské společnosti EMMA Capital svým klíčovým spolupracovníkům. EMMA tak má v současnosti 7 partnerů: majoritního vlastníka Jiřího Šmejce a dále Pavla Horáka, Tomáše Kočku, Ondřeje Frydrycha, Michala Houště, Petra Stohra, Josého Garzu a Marka Doseděla.

Strategie

Skupina EMMA směřuje svou akviziční činnost převážně do oblasti obchodních aktivit orientovaných na cílové zákazníky. 

Obvyklou strategií skupiny je aktivní podíl na řízení společností, do nichž vstoupila. Každá z nových akvizic vyžaduje určitou míru restrukturalizace a nové impulzy pro další růst. EMMA disponuje jak kvalitními odborníky, tak i potřebným know-how k tomu, aby společnosti, v nichž získala podíl, tímto procesem úspěšně provedla.